fbpx

Konferencja prasowa pod Ministerstwem Nie)sprawiedliwości inaugurująca działalność Fundacji Plus 48

ażdy ma prawo do adwokata i każdy bliski zatrzymanego ma prawo do psychologa

W Polsce każdego dnia dochodzi do całej masy zatrzymań przez Policję, CBA, ABW i inne służby. Słusznych czy niesłusznych? Nie nam to ocenia

. O tym, czy ktoś jest winny, decyduje sąd. Tymczasem w Polsce zatrzymany = skazany. Jeśli ktoś sądzi, że zatrzymany lub jego rodzina są informowani o tym, jakie prawa im przysługują, to chyba naoglądał się zbyt dużo amerykańskich filmów. Trafiając na ten przysłowiowy dołek często możemy liczyć tylko na siebie. A jak liczyć na siebie, gdy nie znamy swoich praw? Właśnie dlatego powstaje FUNDACJA PLUS48.  Fundacja będzie oferowała każdemu zatrzymanemu przez organy ścigania – policję, CBA, CBŚ, ABW –  pomoc prawną za darmo podczas zatrzymania na 48 godzin. Nie oceniając, czy ktoś został zatrzymany słusznie, czy nie, bo o tym – jeszcze raz zaznaczę – może decydować TYLKO sąd. Nie policjant. Nie sąsiad, który widząc sąsiada z klatki obok w kajdankach przykleja mu łatę „bandzior”. Każdy, kto zgłosi się do nas poprzez swoją rodzinę czy bliskich, otrzyma od nas darmową obsługę prawną na 48 godzin.

Nieważne czy handlował trawką. Nie ważne czy brał udział w protestach, czy jest podejrzany o zabójstwo. Każdy ma prawo do adwokata i każdy bliski zatrzymanego ma prawo do psychologa

Prawnik i psycholog w każdym powiecie sprawią, że nikt nie zostanie bez należytej mu pomocy. 

Skąd nazwa?

Fundacja o wymownej nazwie symbolizującej dwie kwestie – zatrzymania na 48 godzin na terenie Polski, która równocześnie ma swój numer kierunkowy +48.

W jaki sposób można się z nami skontaktowa

?

Powołujemy do życia „Telefon Zatrzymanych” – łatwy do zapamiętania, gdyż będzie miał powtarzalność cyfr „048”,”048″ – będziemy go promować na terenie całej Polski tak, aby każdy obywatel miał dostęp do darmowego obrońcy. Będziemy działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Żaden telefon nie pozostanie bez odpowiedzi.

Dopilnujemy, aby każdy, kto się z nami skontaktuje, otrzymał prawne wsparcie – obrońcę na czas zatrzymania. Nigdy też nie zapomnimy o najbliższych osób zatrzymanych – niezależnie od domniemanego przestępstwa, jakie zarzucane jest zatrzymanemu – rodzina nigdy nie powinna pozostać z traumą. To są ciche ofiary luki systemowej. Osoby, o których nikt nie pamięta. Ofiary cierpienia i często niewiedzy pozostawione same na pastwę losu. Fundacja już nigdy nie zostawi ich samych. 

Każdego zatrzymanego otoczymy opieką – nie oceniamy, czy jest winy, czy nie – to nie nasza rola. Wesprzemy każdego przez 48 godzin od momentu zatrzymania. Zatrzymanego, jak i jego najbliższych. Każdy ma prawo do adwokata i każdy bliski zatrzymanego ma prawo do psychologa

Wszystkie osoby, które chcą wspomóc fundację w działaniach, czyli psychologów, prawników, już dzisiaj zapraszamy do współpracy! 

Link do konferencji:

https://fb.watch/3CPEfrmoie/
Przewiń do góry