fbpx

Legitymowanie

Celem legitymowania jest poznanie tożsamości legitymowanego. Nie może się wiązać z kontrolą osobistą ani pozbawieniem czy ograniczeniem wolności. Legitymowanie może polegać na okazaniu dowodu tożsamości lub na podaniu danych osobowych, jeżeli nie ma się przy sobie dowodu osobistego.

Legitymowanie może być dokonane na podstawie art. 15. ust. 1. pkt. 1) Ustawy o Policji. Jest to jednak jedynie podstawa prawna. Do prawomocnego legitymowania jest również potrzebna podstawa faktyczna, czyli przyczyna podjęcia czynności. To oznacza, że legitymowanie musi być uzasadnione działaniami wynikającymi z prowadzonych przez Policję czynności operacyjnych opisanych w art. 14. tejże ustawy. To oznacza, że Policja może legitymować wyłącznie w ramach prowadzonych działań opisanych w art. 14.

Funkcjonariusz legitymując musi się przedstawić (imię, nazwisko i stopień służbowy) w taki sposób, żeby legitymowany mógł to zapisać lub nagrać. Musi podać podstawę prawną (tu zawsze padnie odwołanie do art. 15. ustawy, ale musi też podać podstawę faktyczną – co konkretnie spowodowało, że postanowił daną osobę wylegitymować.

Tyle o prawie. W dzisiejszych realiach usłyszycie od policjanta o art. 15. i niewiele więcej. A jeżeli usłyszycie podstawę faktyczną, uważajcie, żeby nie wybuchnąć śmiechem. Niedawno zamknięto w kotle kilkaset osób w celu ich legitymowania, za podstawę faktyczną podając, że byli świadkami publicznego użycia wulgarnych słów. Pozbawiono te osoby wolności na ten czas, dokonano nielegalnego (bo bezzasadnego) legitymowania i ośmieszono organa państwa.

WAŻNE!!!

Koniecznie nagrywaj całe zdarzenie legitymowania. Kiedy poproszą Cię o dokument tożsamości, poproś o chwilę, żeby uruchomić nagrywanie. A potem nagrywaj wszystko – może być tylko dźwięk, może być i obraz. Domagaj się wyraźnego przedstawienia się, podania postaw prawnych i faktycznych legitymowania. Nie walcz z funkcjonariuszami. Nic nie uzyskasz, możesz stracić. Ale dokumentuj wszystko. W sądzie taka dokumentacja uwolni Cię w 99% z jakiejkolwiek odpowiedzialności, a może też być pomocna przy dochodzeniu odszkodowania za bezprawne, bezpodstawne i nieuzasadnione działania Policji.

I pamiętaj – do ustalenia Twojej tożsamości nie jest konieczne sprawdzanie zawartości Twojego plecaka albo kieszeni. To już jest kontrola osobista i podlega zupełnie innym zasadom prawa.

Przewiń do góry